Dali ste si novoročné predsavazatie? Ako ste na tom, darí sa vám, ste vytrvalé?
Jedna moja študentka mi opakuje, že na to, aby v niečom vytrvala, potrebuje „prísnu ruku“, niekoho, kto jej bude zadávať úlohy a kontrolovať, či ich splnila. Inak zo svojich predošlých skúseností vie, že po čase danú činnosť prestane robiť. Napriek počiatočnému odhodlaniu nevytrvá.
„Vôľa je totiž vyčerpateľná.“ (Zdroj: Koučovanie podľa pyramídy). Na to, aby sme niečo skutočne zaradili do nášho života, musí to byť v súlade s našimi hodnotami. Musí nám to vnútorne dávať zmysel.
Aké sú vaše najvyššie hodnoty? Ktoré by ste umiestnili na prvých päť stupienkov vášho hodnotového rebríčka?
Zdravie? Peniaze? Rodina? Práca? Záľuby? Priatelia? Vzdelávanie?
Pokiaľ si rozumiete a je vám jasné, ktoré hodnoty sú pre vás najdôležitejšie, mali by ste byť šťastná. Pravdepodobne máte život vyplnený činnosťami, ktoré vás uspokojujú.
Avšak, môžete byť na tom tak ako ja:
– už len pri vymýšľaní piatich hodnôt sa zapotíte,
– do rebríčka ich zapisujete podľa akéhosi všeobecne platného princípu, ktorý akoby „zakazoval“ dať záľuby vyššie než rodinu (a tak sa vám tam tie záľuby ani nezmestia),
– ku každej hodnote síce viete priradiť aktivitu, ktorú aj robíte, no šťastnou by ste sa nenazvali.
Niečo tu nesedí.
A tak som trošku študovala. Podľa modelu 7 úrovní vedomia Richarda Baretta (zdroj: https://www.podnikajte.sk/manazment-a-strategia/osobne-hodnoty) potrebujeme stavať náš život na hodnotách ako:
finančná stabilita, zdravie, bezpečnosť, harmónia, rodina, byť obľúbený, sebavedomie, úspech, dôvera, nadšenie, kreativita, odovzdávanie skúseností, dobrovoľnícka práca, múdrosť, ľudskosť, súcit a transformačné hodnoty: – odvaha, osobný rast, work-life balance.
Skúsite znovu vašu pyramídu?
Pre mňa je to stále príliš všeobecné a dosť nezrozumiteľné, aj keď vymenované hodnoty naznačujú, že životnú spokojnosť dosiahnem, pokiaľ sa zameriam v prvom rade na seba, nie na pomoc druhým. A „šípim“, že tam bude „pes zakopaný“.
Barett a jeho tím uskutočnili aj výskum, na ktorého konci zostavili top 10 osobných hodnôt zo vzorky 500 000 ľudí. Na ich základe sa o nás, ľuďoch, dozvedáme toto:
* je pre nás dôležité, aby nám dávalo zmysel to, čo robíme – v živote, práci, v rodine,
* sú pre nás dôležité blízke vzťahy s inými,
* baví nás pristupovať k veciam – životu, práci, ľuďom – láskavo, s vášňou a humorom,
* veci, pre ktoré sa rozhodneme, dokážeme robiť s veľkým zanietením,
* neustále hľadáme príležitosti, ktoré nás posúvajú vpred,
* sme kreatívni a radi si predstavujeme veci, ktoré ešte neexistujú,
* je pre nás dôležité, aby nás ostatní vnímali ako spoľahlivých ľudí.
Kontkrétne hodnoty, ktoré vyšli z výskumu vám tu zámerne nepíšem, pretože by ich označenie mohlo byť mätúce. Každý z nás si danú hodnotu môže zadefinovať inak, všeobecný názov by viedol k nepochopeniu, „nenaladeniu“ sa na to, čo hodnota predstavuje pre mňa konkrétne.
Mňa zaujali nasledujúce výrazy označujúce „koncepty“, ktoré sú podľa môjho názoru kľúčové pre dosiahnutie životnej spokojnosti:
láskavo
s vášňou
s humorom
s veľkým zanietením
túžba posúvať sa vpred
sme kreatívni a radi tvoríme v predstavách
vlastná zodpovednosť
Takže, pokiaľ ste ako ja a externé vymenovanie všakovakých hodnôt vám v praxi nepomáha, odpovedzte si na tieto otázky:
Kde cítim láskavosť, svoj vlastný pokoj, z ktorého konám s jemnosťou či nežne?
Čo robím s vášňou?
Kedy sa smejem?
S čoho som taká nadšená, že nemôžem spať, neviem sa dočkať kedy už všetci „vypadnú“ z domu, aby som sa do toho mohla pustiť?
Čo by som chcela teraz robiť, čo mám chuť sa naučiť, dozvedieť, zistiť?
Ako by som to vedela uskutočniť, aké to bude, keď to už bude?
Dovolím si to? Pretože len ja môžem.
Pamätáte si názov tohto článku? Mohla som vám ušetriť čas a hneď na začiatku vám povedať, že kľúčom ku šťastiu je spoločný menovateľ vyššie uvedených konceptov – RADOSŤ . Vlastná, osobná, stopercentná s-pokoj-nosť. No mám pocit, že slovo radosť prestalo priťahovať pozornosť, že stratilo na dôležitosti a význame. Keď vám poviem, aby ste sa učili francúzštinu s radosťou, váš mozog to pravdepodobne zneguje a prehliadne. Správu nezachytíte. A tak som sa rozhodla zaujať vás výskumom a „odbornosťami“. To je predsa v móde.
Radosť sa nenosí. Všetko si treba odmakať, zaslúžiť. Až potom príde odmena. A pritom je to úplne naopak.
Ten príjemný pocit v žalúdku je vašim kompasom v akejkoľvek oblasti vášho života. Som si istá, že nepotrebujete mať vaše hodnoty racionálne zadefinivané či zdôvodnené či už pre seba alebo ostatnych . To, čo potrebujete, je dovoliť si cítiť radosť každú jednu chvíľu vášho života a prepojiť s ňou všetko, čo robíte.
Teraz sa už odvážim povedať:
Poďte žiť francúzštinu s radosťou. Iba tak ju natrvalo zaradíte do vášho života.