Vedomá francúzština je francúzština pre ženy. Navádza k láskavému prístupu k sebe, k oddychu, pokoju, k tomu, aby sme si nielen vo francúzštine dopriali to, čo nám dáva zmysel, teší nás či umožňuje náš intelektuálny rozvoj.
Vedomá francúzština bola pôvodne pre mamy na materskej. Dnes by som povedala, že je aj pre mamy, no také, ktoré už majú viac detí, nie sú už v tom prvobábätkovom omámení, kedy je nám jedno, že všetka naša energia ide tomu malému stvoreniu. Je to v poriadku, no príde deň, kedy mamičkovské hormóny ustúpia a žena prirodzene začne túžiť „po sebe“.
Po svojom novom „materstvom transformovanom“ ja, ktoré sa od toho z predmaterského obdobia dosť líši.
Vedomá francúzština však nie je len pre tieto ženy. Je pre všetky tie, ktoré cítia, že nejakým druhom transformácie v živote prešli, či prechádzajú, a chceli by svoje ja nanovo vystavať, aj keď možno vôbec netušia ako.
Môj dnešný vedomý francúzsky tip súvisí s týmto procesom.
Transformácia je prirodzená, no vie vyčerpávať. S tým, ako rastieme a potom starneme – či zrejeme :), sa menia naše životné okolnosti, naše priority, hodnoty a meníme sa aj my. Pokiaľ sa udržujeme v rýchlo životnom tempe a nedoprajeme si čas uvedomiť si tieto zmeny, uvidieť ich a predovšetkým dať im priestor, aby mohli prebehnúť, môže sa stať, že zrazu vôbec nevieme, kde sme. Kto sme, kým chceme byť a aký život chceme viesť.
Cítime únavu, stres, bolesti, máme zahltenú myseľ a nevieme, ako sa znovu nájsť.
Niekedy sa v takejto situácii rozhodneme začať s novou aktivitou. Prihlásime sa na jazykový kurz, do fitka, rozhodneme sa pre novú diétu, začneme otužovať, myslíme si, že nám niečo chýba a hľadáme to vonku. Skúšame veci, ktoré fungujú iným a veríme, že pomôžu aj nám. Rozhodne nie som proti takejto intelektuálnej či fyzickej expanzii. No ak ste sa v januári prihlásili na nejaký kurz či cvičenie, začali sa nejako stravovať a vlastne ani neviete, prečo ste s tým prestali, pravdepodobne ste vynechali z Vašich novoročných plánov SEBA.
To Vaše nové ja. Samozrejme sa k nemu môžete dostať aj cez to, že skúšate nové veci. Vyskúšate, uvidíte. No vo fáze „stratenia sa“, o ktorej hovorím ja a ktorú som si sama zažila, sa entuziazmus na nové aktivity hľadá ťažko.
Ja som išla na to inak. Nie cez aktivitu, ale skôr pasivitu. Okrem iného som začala cvičiť yin jogu.
Potrebovala som totiž zastaviť. Potrebovala som priestor pre seba, v ktorom je úplné ticho a nedeje sa v ňom nič. Potrebovalo to aj moje telo. Zo začiatku mi v hlave stále behalo tisíc myšlienok, úloh a trápení, ktoré sa na mňa sypú. Ako sa z mojich svalov uvoľňoval stres a teda ustupovala bolesť, sa uvoľňovala aj moja myseľ. Bola som v priestore, ktorý mi poskytoval nielen oddych, ale aj regeneráciu.
Yin joga zmenila môj život a stalo sa to cez pokoj, nie cez ďalší výkon. Myslím si, že práve v pokoji sa vieme prepojiť s naším ja, vieme ucítiť našu intuíciu a vedome sa rozhodovať, vyberať z tisícov možností, ktoré zaručene okolo seba máme. A tvoriť tak život a seba sebavedome a s radosťou.
Mne v tomto procese yin yoga veľmi pomáha. Dokonca sa mi osvedčila tak, že ju v náročných obdobiach cvičím aj dvakrát denne.
Myslím si, že yin joga ma intuitívne pritiahla, pretože som podvedome chcela viac jemnosti do života, viac ladnosti, ženskosti. V čase, keď som sa necítila dobre, som išla na zotrvačnosť, výkon, „pobehovala“ som hore dole a mala pocit, že musím zabezpečiť všetko a pre všetkých. Až keď som si po pár mesiacoch cvičenia prečítala, prečo je yin yoga YIN, pochopila som, prečo mi tak vyhovuje. Bola som príliš YANG a teda v mužskej energii. Na dosiahnutie rovnováhy potrebujem do môjho života viac tej ženskej, a v tom ma yin yoga krásne podporuje.
Z pohľadu celostnej medicíny je prvou pomocou pri preťažení či chorobe láskavý prístup voči sebe vo všetkom, počnúc stravou, prostredím a zaručene aj pohybom. Avšak pokiaľ som fyzicky aj psychicky vyčerpaná, pridanie záťažovej fyzickej aktivity (či diéty alebo dokonca inak prospešného otužovania) mi môže ešte priťažiť. Ďalší dielik skladačky, ktorý do mojej mozaiky úplne zapadol. V náročných obdobiach v minulosti som nemohla cvičiť klasickú jogu, nerobilo mi dobre obľúbené plávanie či turistika.
Vďaka yin joge som objavila cvičenie, ktoré môžem aplikovať v akomkoľvek období, či už v stresujúcom, keď som nevyspatá, chorá alebo počas menštruácie. Vtedy zvolím najjemnejšiu úroveň, gentle yin yoga a keď som fit a mám chuť na niečo dynamickejšie, zvolím si yin yoga flow, poprípade jemnejšiu formu klasickej jogy.
Z yin jogy sa raduje aj moje telo: je flexibilnejšie, menej bolí a prekvapivo sa vďaka tomuto cvičeniu aj upravuje moja postava (musím dodať, že som pozorná aj k strave).
Yin joga bola v mojom živote čerstvou novinkou v čase, keď som začala skladať Vedomú francúzštinu. Jemnosť, ladnosť, pokoj, ku ktorým vyzývam ženy aj pri učení francúzštiny a ktoré sú cítiť aj v mojom kurze, vo veľkej miere pramenia z yin jogy. Ani nie tak z jej filozofie, pretože tú som si nikdy neštudovala, no skôr z pocitu, ktorý zažívam a zmyslu, ktorý v v mojom živote mám, odkedy si v ňom doprajem viac YIN.
Na youtube nájdete množstvo lekcií yin yogy zdarma, po francúzsky. Skúšajte, ktorá Vám najviac sadne. Využite takýto zdroj na prepojenie Vášho života s francúzštinou, pokiaľ cítite, že by yin joga mohla pomôcť Vášmu telu alebo mysli. To, že sa pri tom budete učiť po francúzsky, bude len taký pekný bonus. 🙂
Ja sa priznám, že mojím momentálne najobľúbenejším kanálom je Bohobeautiful, ktorý je po anglicky. Na tých francúzskych mi trošku prekáža opakovanie, lektorka v každej pozícii vlastne opakuje to isté, čo je pre pokročilejšiu úroveň francúzštiny nezáživné, no naopak, pre začiatočníčku perfektné!
Vyskúšajte, možno aj Vám dobre padne viac YIN do života a do francúzštiny. 🙂